Czcionka i font - różnice między pojęciami

Ze słowem czcionka mamy do czynienia wszędzie. W edytorze tekstu, w arkuszu kalkulacyjnym – typy programów można wymieniać niemal w nieskończoność. Jednak w wielu przypadkach spotykamy również słowo font, do jego używania namawiają zwykle gorąco puryści językowi. Rodzi się pytanie: dlaczego? Czy są jakieś różnice między tymi pojęciami? Jeśli tak, to jakie?

Wśród czytelników mogą znaleźć się osoby, które oburza fakt stosowania przeze mnie na blogu wymiennie słów „czcionka” oraz „font”. Nie ma co się dziwić, ponieważ technicznie rzecz biorąc te słowa mają odmienne znaczenie. Oczywiście, w języku polskim przyjęło się stosować oba wyrazy jako synonimy, w ramach urozmaicenia tekstu i zmniejszenia ilości powtórzeń – właśnie taki cel mi przyświeca. Jednak tak naprawdę czcionka jest wypukłą literą, znajdującą się na metalowym bloczku. Mówiąc prościej – zwyczajnym stemplem. Font z kolei jest krojem pisma w postaci cyfrowej, czyli właśnie tym, co teraz widzimy. Czy wymienne stosowanie obu słów jest błędem? Pozwólcie, że przytoczę fragment artykułu z bloga Typografia w praktyce:

Praktyka życiowa pokazuje, że w codziennej komunikacji bardzo często posługujemy się terminem „czcionka” zamiast fontu, ale nie zawsze należy traktować to jako błąd. Błąd jest wtedy gdy użytkownik nie widzi różnicy między fontem a czcionką. Gdy jednak zdajemy sobie sprawę z tej różnicy, to możemy rozciągnąć termin czcionka tak by ułatwić sobie życie i ze względu na wygodę językową posługiwać się nim wymiennie, synonimicznie. Dla przykładu, ja sam często mówię czcionka zamiast font, bo tak łatwiej mi porozumieć się z innymi.

Nie ukrywajmy, słowo „czcionka” brzmi bardziej swojsko – potocznie mówimy w ten sposób i na pewno nie zmienimy swojego przyzwyczajenia. Zresztą, sam na blogu używam takiego właśnie tagu. Warto jest jednak znać techniczne różnice między dwoma terminami.

Powiązane tagi
  
Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Front-end Developer i Web Designer. Tworzę strony internetowe od A do Z (z wykorzystaniem m.in. Wordpressa i Bootstrapa), projektuję grafikę oraz zajmuję się SEO. Od czasu do czasu dodaję teksty na blogu. Jestem współzałożycielem agencji interaktywnej MobileTry, przede wszystkim tworzącej strony internetowe w Olsztynie.

Uwaga! Moja strona internetowa nie jest aktualizowana od kilkunastu miesięcy. Najnowsze informacje o mnie oraz o projektach, w których brałem (lub biorę) udział, znajdziesz na stronie internetowej firmy MobileTry. Również korzystając z danych kontaktowych zamieszczonych na wspomnianej stronie, możesz podjąć z nami współpracę.

Rozumiem