Darmowe zdjęcia na stronę - skąd ściągnąć?

Grafika za darmo – brzmi pięknie, prawda? Wielu z nas podczas tworzenia stron www potrzebuje skorzystać z rozmaitych zdjęć. Czego od nich wymagamy? Właściwie dwóch rzeczy. Po pierwsze, aby fotografie były w dobrej jakości. Po drugie, aby były bezpłatne. Ceny stockowych fotek rzeczywiście potrafią czasem przyprawić o ból głowy. Jednak nie ma co się martwić. W tym wpisie serwuję kilka naprawdę ciekawych stron, z których możemy absolutnie bezpłatnie pobierać fotografie.

Creative Commons Search


Usługa ta znajduje się pod tym oto adresem. CC Search jest stroną, za której pośrednictwem mamy możliwość znalezienia grafik na licencji Creative Commons, znajdujących się np. na Flickr, Google Images czy Wikimedia Commons. Zasada jest prosta – wskazujemy interesujący nas serwis, wpisujemy szukaną frazę i voila. Jesteśmy przenoszeni do wyników wyszukiwania danej strony. Jest jednak pewien szczegół, który części osób może się nie spodobać. Mianowicie, licencja CC wymaga tzw. uznania autorstwa, a co za tym idzie – w którymś miejscu na stronie powinna ukazać się wzmianka o faktycznym autorze danej grafiki.

Gratisography


Już sama nazwa wskazuje, z jaką stroną mamy do czynienia. Gratisography oferuje kilkadziesiąt zdjęć w wysokiej jakości. Co ważne, autor zrzekł się praw autorskich do fotografii, dzięki czemu uzyskały one licencję CC0. Po prostu raj na ziemi. Nie jestem może jakimś specjalistą od fotografii, jednak osobiście przyznam, że wiele z zamieszczonych w serwisie zdjęć bardzo przypadło mi do gustu.

Death to the Stock Photo


Comiesięczny dopływ najnowszych zdjęć – taką ofertę przedstawia nam Death to the Stock Photo. Podstawowa zasada jest bardzo prosta. Zapisujemy się do tej usługi, po czym co miesiąc otrzymujemy na naszą skrzynkę mailową paczkę nowych, darmowych fotografii. Dodatkowo, DttSP oferuje również pakiet premium. Za 10 dolarów miesięcznie otrzymujemy dodatkowo dostęp do ekskluzywnych zdjęć, a także możliwość pobierania wszelkich archiwalnych i przyszłych paczek z fotkami.

Unsplash


Unsplash z kolei umożliwia nam, tak jak w przypadku Gratisography, pobieranie zdjęć na licencji CC0 (czyli tak na dobrą sprawę… bez licencji). Co 10 dni dodawane jest 10 nowych fotografii. Jedynym minusem dla użytkowników może być fakt, iż nawigacja na stronie odbywa się przy użyciu „infinite scroll”. Aby obejrzeć nowe fotografie, musimy przewijać ciągle w dół. Mało wygodne, jeżeli chcemy powrócić do jakiegoś konkretnego zdjęcia, mając już załadowanych ich kilkadziesiąt. Swoją drogą, jeżeli mamy pewien zbiór swoich zdjęć, które chcielibyśmy przekazać do użytku publicznego, możemy to zrobić za pośrednictwem tego serwisu.

Jeżeli znacie inne strony, z których możemy pobierać fotki na podobnej zasadzie jak z tych, które wymieniłem – zachęcam do skorzystania z komentarzy. ;-)

Powiązane tagi
   
Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Front-end Developer i Web Designer. Tworzę strony internetowe od A do Z (z wykorzystaniem m.in. Wordpressa i Bootstrapa), projektuję grafikę oraz zajmuję się SEO. Od czasu do czasu dodaję teksty na blogu. Jestem współzałożycielem agencji interaktywnej MobileTry, przede wszystkim tworzącej strony internetowe w Olsztynie.

Uwaga! Moja strona internetowa nie jest aktualizowana od kilkunastu miesięcy. Najnowsze informacje o mnie oraz o projektach, w których brałem (lub biorę) udział, znajdziesz na stronie internetowej firmy MobileTry. Również korzystając z danych kontaktowych zamieszczonych na wspomnianej stronie, możesz podjąć z nami współpracę.

Rozumiem