Najlepsze serwisy oferujące graficzne placeholdery

Placeholder – z tym terminem spotkał się chyba każdy, kto tworzy strony internetowe. W języku polskim najczęściej możemy mówić w tym wypadku o „wypełniaczu”, jednak to słowo nie odzwierciedla perfekcyjnie jego oryginalnego, angielskiego znaczenia. Czym są placeholdery, na jakie dzielą się kategorie, a także jakie serwisy oferują ich najlepsze formy graficzne – o tym dzisiaj.

Placeholder, czyli mnogość zastosowań


Słowem placeholder przyjęło się nazywać kilka obiektów. Po pierwsze, jest to jeden z atrybutów znacznika input w HTML5. Element, w którym został zdefiniowany placeholder, wyświetla określony przez nas tekst w momencie, gdy ów element jest pusty. Przykład live dostępny macie choćby w zakładce Kontakt na mojej stronie. Każde z pól formularza kontaktowego zawiera tekst będący placeholderem.

Ponadto, określeniem tym możemy nazywać również tekst będący wypełnieniem jakiejś przestrzeni. Jeżeli projektujemy stronę internetową, potrzebujemy czasem zobaczyć, w jaki sposób prezentuje się dana czcionka na większej ilości tekstu. Wtedy też korzystamy z placeholderów, choć w tym wypadku częściej mówi się o czymś takim jak „dummy text” czy „filler text”. Typowym wypełniaczem typograficznym jest np. Lorem Ipsum.

Placeholder ma również swoje zastosowanie w dziedzinie grafiki i to jest główny temat tego wpisu. Graficzne wypełniacze najczęściej stosuje się podczas etapu projektowania strony, gdy musimy zaprezentować sposób, w jaki ma wyświetlać się np. galeria zdjęć. Oczywiście, można samemu przygotować zestaw przykładowych grafik i wklejać je w odpowiednie miejsca na stronie, czyli tam, gdzie za jakiś czas pojawią się właściwe fotografie. Jednak jeżeli mamy możliwość ułatwienia sobie życia, należy z tego korzystać. ;-) Dzisiaj prezentuję kilka serwisów, które oferują nam graficzne placeholdery. Konfigurowalne, trzymane na zewnętrznych serwerach i co najważniejsze – darmowe.

Polecane serwisy


Serwis Placehold.it jest najprostszym możliwym rozwiązaniem i chyba właśnie dlatego ma rzesze fanów. Oferuje możliwość wyświetlania placeholdera w formie tekstowej. Możemy zdefiniować kolor tekstu i tła, wybrać format pliku graficznego, wpisać własny tekst i naturalnie, określić rozmiar wyświetlanej grafiki. Wszystko to ustalamy w adresie URL placeholdera.

lorempixel oferuje nam nieco więcej funkcji, niż Placehold.it. Tłem placeholdera nie jest pojedynczy kolor, a fotografia. Możemy wybrać spośród kilkunastu kategorii zdjęć. Dodatkowo, na obrazek może być nałożony filtr skali szarości. Musimy tylko pamiętać, że fotografie znajdują się na licencji Creative Commons.

Ciekawym rozwiązaniem jest też placebox.es. Użyciem przypomina pierwszy z wymienionych przeze mnie serwisów, jednak posiada kilka dodatkowych opcji. Po pierwsze – zamiast definiować kolory tekstu i tła w HEX, możemy używać kolorów RGB. Po drugie – istnieje opcja dynamicznego generowania kolorów placeholdera. Oznacza to, że przy każdym kolejnym wejściu na stronę, barwy występujące w grafice będą różne. Dodatkowo, możemy zmieniać styl wyświetlanego tekstu (pogrubienie, kursywa, przekreślenie, zmiana wielkości czcionki). Istnieje nawet opcja nakładania gradientu w tle.

hhhhold! – ten serwis o wdzięcznej nazwie oprócz kilku standardowych, wymienianych już wcześniej funkcji, oferuje pewne nowości. Rozmiar grafik może być generowany losowo (my określamy jedynie maksymalny zakres pikseli). Same fotografie podzielone są na dwie kategorie według kolorystyki: ciemne i jasne. Jeżeli chcemy, możemy korzystać np. jedynie z jasnych zdjęć. Co ważne, autorzy udostępniają również plugin do WordPressa. Bardzo przydatna opcja np. podczas tworzenia demo szablonów.

Skromny Pipsum również zalicza się do serwisów oferujących graficzne placeholdery. Nie mamy jednak żadnych możliwości konfiguracji ich stylu, wyjątek stanowią jedynie rozmiary grafik. Co ciekawe, strona ta umożliwia nam również generowanie tekstu Lorem Ipsum.

Wiele serwisów poświęconych jest zwierzętom. placecreature umożliwia nam wstawianie obrazków (uwaga – licencja CC) przedstawiających wybrane przez nas gatunki zwierząt. PlaceApe jest z kolei stroną dla miłośników małp. Swoje miejsce znajdą dla siebie również wielbiciele kotów – placekitten. W tym momencie warto wspomnieć także o PlaceBee. Jest to serwis działający na dokładnie takiej samej zasadzie, jak wymienione przed chwilą. Autorzy jednak chcą zwrócić uwagę na pewien aspekt. Celem ich projektu jest uświadamianie nas, użytkowników, o problemie wymierania brytyjskich pszczół.

Na zakończenie mała wisienka na torcie, przeznaczona głównie dla przedstawicieli płci brzydkiej. Beerhold.it działa, jak napisano na tej stronie, dla spragnionych web developerów i designerów. Dlaczego? Sprawdźcie sami. ;-)

Powiązane tagi
   
Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Front-end Developer i Web Designer. Tworzę strony internetowe od A do Z (z wykorzystaniem m.in. Wordpressa i Bootstrapa), projektuję grafikę oraz zajmuję się SEO. Od czasu do czasu dodaję teksty na blogu. Jestem współzałożycielem agencji interaktywnej MobileTry, przede wszystkim tworzącej strony internetowe w Olsztynie.

Uwaga! Moja strona internetowa nie jest aktualizowana od kilkunastu miesięcy. Najnowsze informacje o mnie oraz o projektach, w których brałem (lub biorę) udział, znajdziesz na stronie internetowej firmy MobileTry. Również korzystając z danych kontaktowych zamieszczonych na wspomnianej stronie, możesz podjąć z nami współpracę.

Rozumiem