Najnowsze wpisy (strona 2 z 2)
Google Fonts - jak użyć i pobrać czcionki Google?

Na temat Google Fonts napisano i powiedziano już chyba wszystko. Czym tak naprawdę są czcionki Google? Jest to zbiór fontów przeznaczonych do dowolnego użytku, udostępnionych nam przez wspomnianego już giganta z Krzemowej Doliny. Posiadają licencję open source, w związku z czym bez żadnych zastrzeżeń możemy umieszczać je na stronach internetowych czy też wykorzystywać we wszelkiej maści projektach graficznych. Niniejszy wpis ma na celu zebrać w jedno miejsce kilka ważnych zagadnień. Po pierwsze – jak używać Google Fonts na stronie oraz co zrobić, gdy nie wyświetlają się polskie znaki fontów. Kolejna sprawa – jak ściągnąć czcionki Google na swój komputer. Zapraszam do lektury.

zobacz cały wpis

Jak użyć Font Awesome w Photoshopie czy Illustratorze?

Czym jest Font Awesome, a także jak używać tego fontu pisałem tutaj: Icon fonts – jak używać czcionek złożonych z ikon? Dzisiaj postanowiłem dodać krótki tutorial, w którym opisuję, w jaki sposób można stosować tę czcionkę w programach typu Photoshop, Illustrator czy InDesign. Dlaczego poruszam ten temat? Po prostu korzyści płynące z używania Font Awesome w środowisku graficznym są duże. Chociażby dlatego, że font ten zawiera wiele wektorowych znaków, a sama czcionka wydana jest na otwartej licencji, pozwalającej na swobodne jej wykorzystywanie (zarówno w celach personalnych, jak i komercyjnych). Przejdźmy więc do rzeczy.

zobacz cały wpis

Iconic fonts - czy używać czcionek z ikon?

Wyobraźmy sobie stronę internetową zaprojektowaną przez człowieka, który w szczególności upodobał sobie ikonki. Urozmaicają wygląd przycisków, znajdują się przed nazwami tagów czy kategorii, wykorzystywane są jako odnośniki do profili na portalach społecznościowych. Ile może ich być? Dziesięć? Dwadzieścia? A może pięćdziesiąt? Jeżeli są one utworzone w postaci pojedynczych grafik, tyle właśnie żądań pobiera przeglądarka w celu wyświetlenia strony w kształcie zamierzonym przez jej twórcę. Od pewnego czasu istnieje trend proponujący w takich sytuacjach używać czcionek z ikonami zamiast liter. Co to oznacza? Czy takie nieliterowe czcionki mają jakikolwiek sens? A jeżeli tak, to jak używać icon fonts?

zobacz cały wpis

Jak zintegrować Wordpressa z istniejącą stroną?

Wielu posiadaczy stron internetowych nie ma potrzeby częstej modyfikacji ich treści. Zresztą, jaki to ma sens, jeżeli dana witryna składa się jedynie z kilku podstron, w dodatku zawierających statyczne, niezmienne informacje? Wszelkie aktualizacje dokonywane są np. raz na rok czy nawet w dłuższych odstępach czasu. Problem pojawia się jednak w momencie chęci ożywienia strony i przejęcia większej kontroli nad jej zawartością. Przykładowa sytuacja: – Mam stronę swojej firmy. Chciałbym dodać do niej system newsów. Jednak zaznaczam, że jej obecny kształt bardzo mi się podoba i nie zamierzam go zmieniać. – co wtedy? Dobrym rozwiązaniem jest integracja strony z systemem zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS). W skrócie, jest to oprogramowanie pozwalające na zarządzanie treścią strony przy pomocy prostego w obsłudze interfejsu. Rodzajem systemu zarządzania treścią jest, wywołany już w tytule, WordPress. W tym tutorialu postaram się wyjaśnić podstawowy sposób integracji tego systemu CMS z istniejącą już stroną internetową. Jest to swego rodzaju zbiorcza odpowiedź na szereg pytań, które otrzymałem na przestrzeni kilku lat.

zobacz cały wpis

Uwaga! Moja strona internetowa nie jest aktualizowana od kilkunastu miesięcy. Najnowsze informacje o mnie oraz o projektach, w których brałem (lub biorę) udział, znajdziesz na stronie internetowej firmy MobileTry. Również korzystając z danych kontaktowych zamieszczonych na wspomnianej stronie, możesz podjąć z nami współpracę.

Rozumiem